Ośrodek leczenia uzależnień

Ośrodek terapii uzależnień, to placówka, w której osoby cierpiące na różnego rodzaju przypadłości, takie jak uzależnienie od alkoholu, seksu, hazardu, niebezpiecznej jazdy czy zakupów mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy i pozbyć się destrukcyjnych nawyków. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się uzależnienia jest kompleksowe podejście obejmujące leczenie odwykowe, leczenie uzależnienia, psychoterapię indywidualną i zajęcia grupowe. W Polsce funkcjonują zarówno prywatne, jak i państwowe ośrodki terapii uzależnień, prowadzące terapię w ramach NFZ. Największą zaletą publicznych ośrodków jest dostępność terapii dla wszystkich, nawet osób nie posiadających ubezpieczenia. Często jednak czas oczekiwania na przyjęcie do placówki jest bardzo długi, a żeby się tam znaleźć należy posiadać specjalne skierowanie. To wymagania, które powstrzymują wiele osób przed rozpoczęciem leczenia. Z kolei prywatne ośrodki oferują zdecydowanie lepsze warunki podczas pobytu na leczeniu stacjonarnym, gamę dodatkowych zajęć, które pozwalają na rozwój osobisty, a także maksymalną dyskrecję z jednocześnie bardzo zaangażowanym personelem. Jeśli więc nie chcemy zbyt długo czekać powinniśmy wybrać prywatny ośrodek, gdyż każdy dzień w którym przegrywamy z uzależnieniem oddala nas od rodziny, społeczeństwa, dobrego samopoczucia i właściwego funkcjonowania. Nie należy więc zwlekać z rozpoczęciem leczenia. 

Z terapii uzależnień mogą skorzystać wszystkie osoby, które czują, że utraciły kontrolę nad swoim życiem. Może wiązać się to z nadmiernym przyjmowaniem pewnych substancji czy potrzeby danego bodźca zaobserwowanych przez samego chorego lub sygnalizowanego przez najbliższe otoczenie. Terapia powinna obejmować zarówno osoby uzależnione od szkodliwych substancji (alkoholu, narkotyków, leków, papierosów, dopalaczy i innych) jak i destrukcyjnych czynności (uzależnionych od seksu, zakupów, pracy, hazardu, internetu, gier, objadania się, masturbacji i innych).

Ile trwa terapia uzależnień?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż przyjmuje się, że uzależnienie pozostaje praktycznie na całe życie. Najlepsze efekty przynosi terapia stacjonarna, która umożliwia ciągłą opiekę nad osobą uzależnioną i trwa co najmniej 4 tygodnie. Po tym czasie nie należy jednak przerywać leczenia. Niezbędne jest korzystanie ze spotkań terapeutycznych zarówno w grupie jak i indywidualnych. Po wyjściu z ośrodka ważne jest pozostanie w kontakcie z terapeutami, a także uczęszczanie na zajęcia podtrzymujące efekty w swoim otoczeniu. W wielu miejscowościach i większych miastach można dołączyć np. do mityngów Wspólnoty AA, które pozwalają na dalsze pozostanie w trzeźwości.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą przywrócić swoje życie do normalności, ale nie chcą przechodzić przez procedury związane z kwalifikacją i leczeniem w publicznych ośrodkach. Prywatny ośrodek ma zazwyczaj przyjazne położenie sprzyjające procesowi leczenia i wyciszeniu oraz wykwalifikowaną kadrę medyczną. Ze względu na lepsze finansowanie prywatne ośrodki są zadbane, dobrze wyposażone, umożliwiają wykonywanie wielu badań na miejscu, co sprzyja wynikom terapii. W pozytywnym otoczeniu człowiek szybciej odzyskuje równowagę i czuje się bezpieczny. Dzięki nam osoby z Podhala, Zakopanego, czy Rabki Zdroju mogą rozpocząć terapię blisko swojego miejsca zamieszkania. Zapraszamy jednak osoby z całej Polski, które chcą odmienić swoje dotychczasowe życie.