Uzależnienie od internetu i telefonu

Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam na każdym kroku. Korzystamy z nich podczas podróży, na wakacjach czy w wolnym czasie. Szczególnie za sprawą lockdownu komputer czy telefon stały się podstawowym narzędziem pracy. Wiele osób pracuje obecnie zdalnie z domu, gdzie wykonuje swoje dotychczasowe obowiązki. Stacjonarna praca czy nauka w domu sprzyjają braku poczucia czasu, a obostrzenia epidemiologiczne dodatkowo ograniczają poruszanie się. Z tego powodu obserwuje się powiększanie grona osób, które czują się uzależnione od internetu czy telefonu. Uzależnienie od internetu i uzależnienie od telefonu dotykają osób w każdym wieku. Trudno jest jednak je rozpoznać, gdyż korzystanie ze smartfonów czy sieci www jest na tyle powszechne, że robi to praktycznie każdy z nas. Problem zaczyna się wtedy, kiedy nie możemy żyć bez ciągłego korzystania z urządzeń, a gdy zostajemy ich pozbawieni wpadamy w szał czy histerię. Brak dostępu do elektroniki wywołujący bardzo skrajne emocje może wymagać leczenia w specjalnym ośrodku terapii uzależnień.

Fonoholizm: co to takiego? Pierwsze objawy uzależnienia od telefonu

Fonoholizm można powoli uznać za chorobę cywilizacyjną. Smartfony to świetne urządzenia, które umożliwiają kontakt ze światem i bliskimi, jednak obserwuje się wzrost uzależnienia od telefonu, co można uznać za konsekwencję rozwoju technologii i komunikacji. Trudno jednak dostrzec granicę pomiędzy właściwym korzystaniem z telefonu, a pomiędzy uzależnieniem. Często pierwsze sygnały są bagatelizowane i dopiero, gdy uzależnienie zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie, problem zostaje dostrzeżony. Z fonoholizmem wiąże się również zjawisko FOMO, czyli z ang. Fear of Missing out - strach przed ograniczeniem dostępu do informacji, odcięciem od wiadomości. Uzależnienie to

może objawiać się zarówno u dzieci np. poprzez ciągle śledzenie social media, aby pozostać na topie czy u dorosłych sprawdzających nieustannie wyniki giełdowe, czy ilość osób zakażonych koronawirusem. 

Objawy uzależnienia od telefonu:

·       ciągły przymus korzystania z telefonu,

·       duża ilość czasu spędzana przed ekranem smartfona,

·       odczucie zdenerwowania, kiedy w pobliżu nie ma telefonu i nie można po niego swobodnie sięgnąć,

·       zaniedbywanie codziennych obowiązków na rzecz posługiwania się telefonem,

·       strach przed rozładowaniem, uszkodzeniem urządzenia,

·       pogorszenie wyników w nauce u dzieci,

·       problemy zawodowe i osobiste u dorosłych.

Uzależnienie od internetu, gier online. Kiedy zapala się lampka ostrzegawcza?

Internet rozwija przed nami niesamowite możliwości. Mamy dostęp do wielu informacji, możemy porozumiewać się z osobami z całego świata, skutecznie pracować czy uczyć się, a także korzystać z rozrywki. Kiedy jednak wirtualny świat zaczyna nas fascynować bardziej niż rzeczywistość mogą zacząć pojawiać się pierwsze problemy. Sygnałem powinien być brak zainteresowania codziennymi sprawami (w zaawansowanym stadium uzależnienia gracz czy użytkownik internetu może nawet nie odczuwać głodu i rezygnować z posiłków na rzecz spędzania czasu w sieci). Sygnałami jest oczywiście wydłużający się czas spędzany przed ekranem komputera, zaniedbywanie swoich spraw oraz obowiązków.

Kolejne objawy, które powinny zwrócić uwagę to:

·       trudności z koncentracją,

·       porzucanie dotychczasowych zainteresowań i hobby na rzecz internetu,

·       zaniedbywanie obowiązków szkolnych, rozpadanie się przyjaźni i zaniedbywanie więzi rodzinnych,

·       brak orientacji co do czasu spędzanego w wirtualnej rzeczywistości,

·       zarywanie nocy aby grać lub surfować po sieci,

·       coraz częstsze kłótnie związane z korzystaniem z internetu,

·       wydawanie pieniędzy na dokupowanie ulepszeń w grach,

·       agresja i niechęć w momencie ograniczania dostępu do internetu,

·       niechęć do opuszczania swojego pokoju czy domu, co wiązałoby się z brakiem dostępu do komputera na dłuższy czas.

Warto działać, jeśli dostrzeżemy u siebie lub bliskiej nam osoby opisane wyżej objawy. Uzależnienie od internetu i gier można pokonać, jednak niezbędna jest kompleksowa pomoc, która pomoże w odbudowaniu chęci uczestnictwa w realnym świecie i powrotu do niego.