Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czym są dopalacze?”. To substancje psychoaktywne, które nie są sklasyfikowane jako narkotyki. Substancje te powodują bardzo różnorodne i niekontrolowane zachowania i skutki. Tak naprawdę nie da się ich przewidzieć, gdyż każdy zażyty dopalacz może składać się z innych substancji, dlatego są aż tak niebezpieczne. Wciąż zmieniany jest ich skład – gdy jedna substancja trafia na listę zakazanych, producenci już wykorzystują jej zamiennik. Leczenie uzależnienia od dopalaczy powinno składać się z kompleksowej opieki medycznej i psychologicznej. To trudny proces, w trakcie którego osobie uzależnionej może towarzyszyć wiele wzlotów i upadków. W całym procesie bardzo ważna jest odpowiednia motywacja i wsparcie najbliższych. Mimo, że o dopalaczach mówi się obecnie niewiele, to jest to bardzo poważne zagrożenie zarówno dla młodzieży jak i osób dorosłych. Wiąże się to zazwyczaj z niewiadomym składem używek, przez co nawet lekarze nie wiedzą jakich skutków po zażyciu substancji mogą się spodziewać. Przy produkcji dopalaczy często stosuje się środki, które mogą doprowadzić do śmierci nawet po jednorazowym zażyciu jak np. trutka na szczury, Dopalacze często składają się z substancji niewiadomego pochodzenia, o nie przebadanym składzie i o których niewiele wiemy, dlatego leczenie osób uzależnionych od dopalaczy jest bardzo trudne i wymaga indywidualnego podejścia. Można wyróżnić wiele objawów zażycia dopalaczy – zmiany nastroju, świadomości i postrzegania otoczenia. Wyróżnia się także pobudzenie, halucynacje, agresję euforię lub wręcz przeciwnie apatię i otępienie. Dopalacze dostępne są pod różnymi postaciami – kapsułek, lizaków, tabletek, proszku, naklejek, pudru, kryształków i innych.

Uzależnienie od dopalaczy to problem nie tylko dzieci!

Stosowanie dopalaczy nie jest problemem wyłącznie dzieci i młodzieży, jak się często błędnie uważa. Równie dobrze uzależnionymi mogą stawać się dorośli, którzy lubią eksperymentować ze środkami odurzającymi. To często alternatywa dla osób, które boją się zażywania narkotyków, gdyż jeszcze do niedawna uważało się, że dopalacze są mniej szkodliwe. Jest to oczywiście nieprawda i pomimo, że zarówno narkotyki jak i dopalacze są bardzo szkodliwe, to w przypadku dopalaczy dodatkowo nie wiemy jaką konkretnie substancję zażyła odurzona osoba, co utrudnia leczenie i terapię.

Niekorzystne skutki uzależnienia od dopalaczy. Nikt nie chce by te czarne scenariusze kiedyś się spełniły

Stosowanie dopalaczy niesie ze sobą druzgocące skutki. Oprócz tego, że prowadzi do zrywania znajomości i więzi rodzinnych, wyklucza ze społeczeństwa, powoduje problemy w szkole i pracy to wywołuje skutki takie jak:

·       wzrost temperatury ciała, przegrzewanie mózgu i serca,

·       nudności i wymioty,

·       urojenia, omamy,

·       problemy z sercem,

·       udar mózgu,

·       problemy z widzeniem,

·       ataki szału,

·       problemy z oddychaniem.

Leczenie uzależnienia od dopalaczy najlepiej rozpocząć jak najszybciej w specjalistycznym ośrodku.