Detoks alkoholowy (inaczej odtrucie), to często pierwszy krok alkoholika do odzyskania trzeźwości po ciągu picia i jednocześnie dobry moment, aby rozpocząć skuteczną terapię odwykową. Detoks odbywa się zazwyczaj po ciągu alkoholowym, który może trwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Podczas picia zaburzane są naturalne potrzeby organizmu, dochodzi do ubytków mikro i makroelementów, elektrolitów, które należy uzupełnić, aby przywrócić równowagę w gospodarce wodno-elektolitowej organizmu. Alkohol to w zasadzie substancja trująca, która zaburza wiele procesów organizmu, dlatego aby alkoholik mógł funkcjonować w trzeźwości niezbędne jest całkowite pozbycie się trującej substancji z organizmu. Detoks stosuje się zarówno w przypadku osób uzależnionych, jak i tych u których doszło do jednorazowego zatrucia.
Detoks oczyszcza organizm, ale także pozwala na delikatniejsze przejście osoby uzależnionej przez proces odstawienia używki. Dzięki detoksowi zmniejszają się fizyczne i psychiczne objawy zatrucia np. takie jak padaczka alkoholowa czy stany depresyjne. Detoks polega na podłączeniu pacjentowi kroplówek zawierających m. in. witaminę B1, magnez, potas, a także środki przeciwbólowe, nasenne i uspokajające. Po detoksie można wykonać badanie krwi, które wykaże całkowite wyczyszczenie organizmu z substancji niepożądanych.
Detox alkoholowy można wykonać zarówno w domu, jak i właściwym do tego ośrodku. Detoks alkoholowy w domu wykonuje się po lekkim zatruciu alkoholem, często jednak jest to niewystarczający środek, gdyż z powodu braku odpowiednich warunków czy opieki objawy odstawienia alkoholu są na tyle nieprzyjemne, że alkoholik ponownie sięga po zakazaną substancję. Lepiej zdecydować się na odtrucie w szpitalu, ośrodku specjalistycznym czy klinice, gdzie proces ten może trwać nawet kilka dni.
Detoks alkoholowy można powtarzać i lepiej zdecydować się na niego szybciej niż później. Przerwanie ciągu alkoholowego jest bardzo ważne, aby móc przywrócić pacjenta do względnej równowagi fizycznej i psychicznej. Długotrwałe picie doprowadza do poważnych zniszczeń organizmu i można nawet doprowadzić do śmierci. Według wytycznych NFZ detoks alkoholowy w ośrodku czy specjalistycznej klinice lub szpitalu powinien trwać przez co najmniej tydzień. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie świadomości u pacjenta, wzmocnienie organizmu, a także zredukowanie niepokojących objawów po odstawieniu alkoholu. W ich trakcie chory może cierpieć na wymioty, ból głowy, poty, problemy z zasypianiem, halucynacje, a także stany depresyjne i lękowe. Ważne jest, aby w tym czasie zapewnić mu odpowiednią opiekę, która da pacjentowi bezpieczeństwo i pomoże rozpocząć skuteczne leczenie. Podczas detoksu warto zapewnić uzależnionemu najlepsze możliwe warunki leczenia. W tym celu sprawdzi się detoks alkoholowy w górach, które sprzyjają wyciszeniu. Detoks alkoholowy w Rabce Zdroju to dobry moment na zmianę swojego życia i rozpoczęcie pozytywnych zmian.