Czy mój mąż jest alkoholikiem? Test i objawy

Chociaż większość ludzi nie zauważa od razu oznak alkoholizmu, to granica między "kontrolowanym piciem" a alkoholizmem może się szybko zatrzeć. Jak rozpoznać bliskiego alkoholika i co robić? Zachęcamy do poświęcenia czasu na przeczytanie tego artykułu.

Jaka jest różnica między męskim alkoholizmem a kobiecym alkoholizmem?

Alkoholizm może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć uzależnienie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, to proces chorobowy jest podobny u obu płci. Co to wszystko oznacza? Alkoholizm to choroba, która zaczyna się niewinnie. Jest to po prostu człowiek, który pije dla towarzystwa. Z czasem wypija coraz więcej alkoholu. Szybko odkrywa, że alkohol dodaje mu pewności siebie, rozluźnia go i sprawia, że czuje się szczęśliwszy.

Gdzie można znaleźć różnice? Po pierwsze, do kieliszka mogą prowadzić różne powody.

Kobiety częściej niż mężczyźni piją alkohol, ponieważ mają problemy emocjonalne i depresję. Są też bardziej skłonne do ukrywania swoich nawyków związanych z piciem. Mężczyźni, przeciwnie, częściej piją alkohol z przyjaciółmi i nie dostrzegają problemu. Ze względu na różnice biologiczne między płciami, mężczyźni są bardziej odporni na działanie alkoholu. W związku z tym uzależnienie postępuje u nich wolniej, ale bardziej podstępnie. Może doprowadzić do całkowitego zniszczenia zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.

Alkoholizm u partnerów - poważny problem, który dotyczy wszystkich członków rodziny

Alkoholizm męża to poważny problem dla całej rodziny. Choroba alkoholowa partnera stopniowo niszczy więzi rodzinne, podważa zaufanie i zmniejsza poczucie bezpieczeństwa. Mąż może przychodzić do domu pijany i rzucać się w wir walki. Może nawet uciekać się do przemocy fizycznej i psychicznej. Alkoholizm to jednak nie tylko kłótnie i awantury. Czasami mężowie alkoholicy potrafią upić się "po cichu". Po upiciu się kładą się spać. Dzieje się tak dlatego, że są zupełnie "niegroźni" Choć może się to wydawać mniej poważnym problemem, często trudniej jest zdiagnozować uzależnienie. Przecież nie odmówię mężowi kilku piw, jak powiedziałyby żony alkoholików.

Alkoholizm u mężczyzn

Jak rozpoznać alkoholizm u mężczyzn? Pierwsze oznaki, że on pije?

Istnieje wiele oznak, które mogą wskazywać na alkoholizm. Często są one przeoczane przez żony alkoholików, które początkowo nie widzą problemu w piciu swoich mężów. Gdy zdadzą sobie sprawę z problemu, często jest już za późno, by powstrzymać nałóg.

Oto "pierwsze" znaki i symptomy, które dadzą ci znać, czy twój mąż ma problem z alkoholem.

  • - Sięga po coraz większe ilości alkoholu.
  • - Całe jego życie i myślenie kręci się wokół alkoholu (szuka sposobu, okazji)
  • - Zaprzecza problemom z piciem i twierdzi, że ma nad tym pełną kontrolę.
  • - Wykazuje brak zainteresowania rodziną, przyjaciółmi lub porzuca dawne zainteresowania.
  • - Przechowuje alkohol w dziwnych miejscach (np. w samochodzie, garażu itp.).

 

Co robić, gdy mąż pije?

Należy wspomnieć, że zespół współuzależnienia może rozwinąć się, gdy mąż pije. To również wymaga leczenia. Żona alkoholiczka jest zazwyczaj odpowiedzialna za zdrowie męża i przymus pomocy. Nie jest to łatwe zadanie. Jednak alkoholik może nie chcieć przyznać się do swojego uzależnienia, więc skierowanie go na leczenie odwykowe może być trudne.

Najpierw należy porozmawiać z mężem. Nie jest to łatwe zadanie. Trzeba być szczerym z mężem i nie pozwolić, aby złość, żal czy wymówki weszły w drogę. Spory i wzajemne wyrzuty nie pomogą. Lepiej jest pokazać mu konkretne konsekwencje i skutki jego działań po wypiciu alkoholu. Dzięki temu będzie mógł dostrzec skalę problemu.

W następnej kolejności należy wysłać partnera na leczenie. Niejednokrotnie jedynym sposobem na pokonanie uzależnienia jest podjęcie leczenia w ośrodku leczenia uzależnień.