Narkomania to niebezpieczny nałóg, który wyniszcza zarówno organizm jak i psychikę osoby uzależnionej i jej całego otoczenia. Narkoman nie jest w stanie funkcjonować bez substancji odurzającej. Mimo, że dostęp do narkotyków wydaje się bardzo utrudniony (wysoka cena, kary za handel i posiadanie narkotyków) to trudno zdać sobie sprawę, że nadal skala handlu środkami odurzającymi jest ogromna, a uzależnić się od nich jest bardzo łatwo. Słowo narkomania pochodzi od dwóch greckich pojęć - „narke” (odurzenie) oraz „mania” (szaleństwo) – co idealnie oddaje cechy tego nałogu. Narkomania prowadzi do wyniszczenia i zatrucia organizmu, a w konsekwencji do śmierci. Każde uzależnienie od narkotyków, niezależnie od jakiego typu, wymaga specjalistycznego leczenia i pomocy. Uzależnienie często jest na tyle silne, że narkoman przestaje wiedzieć, co dzieje się dookoła niego, a skupia się jedynie na przyjmowaniu kolejnych dawek. Bardzo niebezpieczne jest zarówno uzależnienie od narkotyków naturalnych (powstających z wyciągów roślinnych), jak i syntetycznych (wyprodukowanych chemicznie). Najpopularniejsze w Polsce narkotyki to: marihuana, kokaina, amfetamina, heroina i LSD.
Detoks narkotykowy często rozpoczyna proces leczenia narkomanii, ale nie musi. Jest jednak niezbędny, aby narkoman mógł powrócić do w miarę normalnego funkcjonowania po długotrwałym zażywaniu środków odurzających. Detoks narkotykowy zakłada wykorzystanie środków farmakologicznych, które pomagają w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Dzięki takiemu działaniu można przywrócić względną równowagę biologiczną w organizmie i umyśle osoby uzależnionej. Dzięki detoksowi można wyczyścić organizm, ale także zniwelować skutki odstawienia przyjmowanych substancji i złagodzić głód narkotykowy. Detoks zakłada więc 3 efekty:
· odtrucie organizmu,
· zminimalizowanie skutków abstynencji,
· regenerację organizmu.
To bardzo dobry wstęp do dalszego leczenia narkomanii, które może trwać od roku do nawet kilku lat. Postępy w terapii, dobrane metody czy długość leczenia są bardzo indywidualną kwestią. Po etapie detoksykacji i terapii zamkniętej bardzo ważna jest także terapia podtrzymująca, która pozwala na przedłużenie wyników leczenia i nauczenie zachowania w świecie, w którym nie ma miejsca na narkotyki.
Leczenie narkomanii w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Powstaje coraz więcej specjalistycznych ośrodków, które sprzyjają powrotowi do zdrowia. Narkomania to złożona choroba, która jak każde uzależnienie wymaga pomocy medycznej, psychologicznej i społecznej. Narkoman zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu – wydaje mu się, że ma pełną kontrolę nad swoim życiem i w każdej chwili może zerwać z nałogiem. To jednak nieprawda. Aby leczenie przyniosło najlepsze skutki ważne jest, aby osoba dotknięta nałogiem zdała sobie sprawę że ma problem i wymaga specjalistycznej pomocy. Nie mniej ważna jest motywacja i wsparcie najbliższego otoczenia. To, co sami możemy zrobić dla osoby uzależnionej to osobista nienaganna postawa i skuteczne ograniczenie kontaktów ze środowiskiem, które może sprzyjać osobie uzależnionej powrót do nałogu.