Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Leczenie narkomanii

Narkomania to niebezpieczny nałóg, który wyniszcza zarówno organizm jak i psychikę osoby uzależnionej i jej całego otoczenia. Narkoman nie jest w stanie funkcjonować bez substancji odurzającej. Mimo, że dostęp do narkotyków wydaje się bardzo utrudniony (wysoka cena, kary za handel i posiadanie narkotyków) to trudno zdać sobie sprawę, że nadal skala handlu środkami odurzającymi jest ogromna, a uzależnić się od nich jest bardzo łatwo. Słowo narkomania pochodzi od dwóch greckich pojęć - „narke” (odurzenie) oraz „mania” (szaleństwo) – co idealnie oddaje cechy tego nałogu. Narkomania prowadzi do wyniszczenia i zatrucia organizmu, a w konsekwencji do śmierci. Każde uzależnienie od narkotyków, niezależnie od jakiego typu, wymaga specjalistycznego leczenia i pomocy. Uzależnienie często jest na tyle silne, że narkoman przestaje wiedzieć, co dzieje się dookoła niego, a skupia się jedynie na przyjmowaniu kolejnych dawek. Bardzo niebezpieczne jest zarówno uzależnienie od narkotyków naturalnych (powstających z wyciągów roślinnych), jak i syntetycznych (wyprodukowanych chemicznie). Najpopularniejsze w Polsce narkotyki to: marihuana, kokaina, amfetamina, heroina i LSD.

Czy detoks narkotykowy to jedyne rozwiązanie w leczeniu narkomanii?

Detoks narkotykowy często rozpoczyna proces leczenia narkomanii, ale nie musi. Jest jednak niezbędny, aby narkoman mógł powrócić do w miarę normalnego funkcjonowania po długotrwałym zażywaniu środków odurzających. Detoks narkotykowy zakłada wykorzystanie środków farmakologicznych, które pomagają w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Dzięki takiemu działaniu można przywrócić względną równowagę biologiczną w organizmie i umyśle osoby uzależnionej. Dzięki detoksowi można wyczyścić organizm, ale także zniwelować skutki odstawienia przyjmowanych substancji i złagodzić głód narkotykowy. Detoks zakłada więc 3 efekty:

·       odtrucie organizmu,

·       zminimalizowanie skutków abstynencji,

·       regenerację organizmu.

To bardzo dobry wstęp do dalszego leczenia narkomanii, które może trwać od roku do nawet kilku lat. Postępy w terapii, dobrane metody czy długość leczenia są bardzo indywidualną kwestią. Po etapie detoksykacji i terapii zamkniętej bardzo ważna jest także terapia podtrzymująca, która pozwala na przedłużenie wyników leczenia i nauczenie zachowania w świecie, w którym nie ma miejsca na narkotyki.

Jak pomóc narkomanowi?

Leczenie narkomanii w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Powstaje coraz więcej specjalistycznych ośrodków, które sprzyjają powrotowi do zdrowia. Narkomania to złożona choroba, która jak każde uzależnienie wymaga pomocy medycznej, psychologicznej i społecznej. Narkoman zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu – wydaje mu się, że ma pełną kontrolę nad swoim życiem i w każdej chwili może zerwać z nałogiem. To jednak nieprawda. Aby leczenie przyniosło najlepsze skutki ważne jest, aby osoba dotknięta nałogiem zdała sobie sprawę że ma problem i wymaga specjalistycznej pomocy. Nie mniej ważna jest motywacja i wsparcie najbliższego otoczenia. To, co sami możemy zrobić dla osoby uzależnionej to osobista nienaganna postawa i skuteczne ograniczenie kontaktów ze środowiskiem, które może sprzyjać osobie uzależnionej powrót do nałogu.