Leczenie uzależnienia od hazardu

Leczenie uzależnienia od hazardu zakłada całkowite zrezygnowanie z kompulsywnego stawiania pieniędzy w grach losowych. Uprawianie hazardu należy do grupy uzależnień behawioralnych, które nie mogą być kontrolowane i niosą ze sobą szkody zarówno dla osoby uzależnionej jak i jej otoczenia. Uzależnienie od hazardu określane jest jako patologiczny hazard, nałogowe granie czy przymusowy hazard. Wielkim zagrożeniem uzależnienia od hazardu jest fakt, że często to zachowanie nie jest widoczne dla otoczenia, a przynajmniej nie od razu. Osoba uzależniona od hazardu wcale nie musi zarywać nocy czy wymykać się z domu, aby grać na automatach. Może to robić okazyjnie, w internecie lub po szaleńczym graniu spokojnie wracać do domu i nie dać nic po sobie poznać. Dlatego hazardziści często zdają sobie sprawę ze swojego położenia dopiero w momencie gdy popadają w duże problemy finansowe, gdy np. zaczynają ich ścigać wierzyciele czy dostają odmowy kolejnych pożyczek w różnych instytucjach. O diagnozie nie decyduje rodzaj grania ale sposób, który z czasem staje się sensem życia. Dzień bez wizyty w kasynie, postawienia zakładu, czy grania w gry hazardowe online staje się stracony. Problem nałogowego hazardu jest w Polsce ogromny, a niestety świadomość skutków tego uzależnienia, jak i środków pomocy wciąż pozostaje niewystarczająca. Ratunkiem są ośrodki leczenia uzależnienia od hazardu, które pomagają zwalczyć chęć grania. Leczenie jest jednak długie, a osoba mająca problem z nałogowym graniem musi kontrolować się do końca życia.

Hazard online: niewidoczny pożeracz czasu i pieniędzy

Hazard online jest ogromnym zagrożeniem, gdyż utrudnia kontrolę nad wydawaniem pieniędzy i czasem spędzonym w sieci. Osoba wydająca pieniądze w sieci nie ma kontroli nad ich ubywaniem, a gra często nie kończy się na wykorzystaniu dostępnych środków, ale również umożliwia kredytowanie kolejnych rozgrywek. Aby uprawiać hazard online nie trzeba nawet wychodzić z domu, co dodatkowo ułatwia uzależnienie. Dreszczyk emocji wywoływany przez grę i adrenalina związana z ryzykiem często działa uzależniająco. Nikt kto zaczyna grę w gry hazardowe nie myśli, że grozi mu wielki niebezpieczeństwo. Często osoba uzależniona twierdzi, że ma nad tym kontrolę, a hazard jest dla niej jedynie rozrywką. Kiedy jednak nie może żyć bez tej rozrywki i zaczyna widzieć, że nie ma dnia, w którym nie korzysta z hazardowych gier online zaczyna się problem.

Uzależnienie od hazardu: gdzie szukać pomocy?

Hazard często prowadzi do rozpadu rodzin, powoduje problemy zawodowe i finansowe. Zagrożenie ze strony wierzycieli staje się na tyle realne, że chory popada w nerwicę, depresję czy odczuwa stany lękowe. Często dzieje się jednak tak, że nawet rosnąca spirala długów nie skłania uzależnionego do porzucenia grania. Dopiero skuteczną metodą może być uczęszczanie na terapię w specjalnym ośrodku odwykowym. Tylko specjaliści są w stanie poradzić sobie z mechanizmami uzależniania i pomoc hazardziście powrócić do normalnego życia. Gdy chcemy pomóc osobie uzależnionej od hazardu lub sami mamy z tym problem możemy zadzwonić na telefon anonimowych hazardzistów oferujących pomoc i wsparcie w leczeniu (881 488 990), skontaktować się z Poradnią Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar (22 823 65 31) lub skorzystać najpierw z terapii rodzinnej, a następnie indywidualnej w specjalnym ośrodku leczenia uzależnienia od hazardu.