Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Leczenie alkoholizmu - terapia alkoholowa

Alkoholizm kojarzy się często z osobami wykluczonymi ze społeczeństwa, bezdomnymi, a także słabo wykształconymi i nieposiadającymi stałych dochodów. Tłumaczymy sobie, że takie czynniki mogą nawet nieco uzasadniać stan w jaki popadają, zapijając swoje smutki. Warto mieć jednak świadomość, że w niekontrolowany sposób po alkohol sięgają również osoby na wysokich stanowiskach, pełniące ważne role, dobrze sytuowane i wykształcone. Coraz częściej piją również kobiety – chociaż w nieco inny sposób. Często błędnie uznaje się, że jeśli spożywamy alkohol na domowej kanapie, a jeszcze gdy towarzyszy nam w tym dobry film, czy lepszego rodzaju alkohol to nie ma się czym martwić. To jednak błąd. Bez względu na to, jakiego rodzaju alkohol pijemy i w jakiej życiowej sytuacji się znajdujemy, codzienne spożywanie alkoholu, sięganie po kieliszek wina do każdego posiłku czy niewyobrażanie sobie wakacji bez wieczornego picia powinno świadczyć o uzależnieniu.

Leczenie alkoholizmu Nowy Targ, Zakopane, Rabka-Zdrój - ZADZWOŃ 530 940 354

Nie każdy alkoholik jest życiowym nieudacznikiem. Często są to osoby, które w jakiś sposób nie radzą sobie z otoczeniem i szukają substancji „znieczulającej”. Może to być stresująca praca, zakończenie związku czy wysoka wrażliwość na niesprawiedliwość społeczną i inne czynniki. Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe. Alkohol jest łatwo dostępny, towarzyszy wielu rodzinnym spotkaniom czy wydarzeniom, a sam problem ze względu na jego powszechność bywa bagatelizowany. Niewielu alkoholikom udaje się zwalczyć nałóg. Oprócz uzależnienia fizycznego, wielką rolę odgrywa tutaj psychika.

Wielu specjalistów uznaje, że jest 5 podstawowych kroków wychodzenia z alkoholizmu:

·       faza odwrotu (do 15. dnia od odstawienia alkoholu) - to czas kiedy alkoholik znajduje się najczęściej na oddziale detoksykacyjnym, gdzie zmaga się z pierwszymi zmianami po odstawieniu alkoholu. Choremu mogą towarzyszyć niepokój, strach, rozdrażnienie i liczne dolegliwości fizyczne jak drgawki, poty, majaczenie, drżenie dłoni, wymioty, bóle głowy, zaburzenia snu itd. Oddział detoksykacyjny ma złagodzić te objawy.

·       Faza miesiąca miodowego (trwa około 45 dni) – to bardzo przyjemny czas dla chorego i etap biochemicznych zmian w mózgu. W tym czasie chory jest bardzo zmotywowany, wierzy w efekty terapii i wykazuje szczerą chęć zerwania z nałogiem.

·       Faza muru (od 46. do 120. dnia od odstawienia alkoholu) – to często najtrudniejszy etap w leczeniu, w czasie którego najczęściej dochodzi do nawrotów. To czas kiedy do alkoholika zaczyna docierać, co wydarzyło się w trakcie jego picia, np. opuszczenie przez rodzinę, straty finansowe, problemy z prawem i ze zdrowiem. W tym czasie dużo osób przestaje wierzyć w skuteczność terapii.

·       Faza rozwiązań (między 6. a 12. miesiącem) – czyli faza stabilizacji. Mózg i psychika uzależnionego odnajdują się w nowej, zdrowej sytuacji. Trzeźwy alkoholik dostrzega zalety życia w trzeźwości i prostuje swoje sprawy np. oddaje długi, nawiązuje ponownie relacje. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że będzie znudzony życiem w trzeźwości, dlatego wtedy niezbędne jest podtrzymywanie wyników terapii i uczestnictwo w spotkaniach grupowych czy indywidualnych, świadome życie w trzeźwości, praca nad sobą, realizowanie się jako pełnowartościowy człowiek.

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak można pomóc alkoholikowi? Bardzo ważne jest wsparcie i własna postawa. Mimo, że alkoholizm często powoduje rozpad więzi, to jednak znacznie łatwiej jest wyjść z nałogu osobie, która chociaż w minimalnym stopniu może liczyć na wsparcie rodziny. Należy jednocześnie zadbać o to, aby alkoholik odciął się od osób, które nadużywają napojów wyskokowych. Wpływ środowiska i destrukcyjnych znajomości jest niestety w przypadku tego nałogu bardzo znaczący. Warto również pozbyć się wszelkich tzw. wyzwalaczy. Wyrzucić z domu alkohol, pochować kieliszki, nie wysyłać osoby uzależnionej do sklepu z alkoholem, unikać tematu alkoholu, samemu nie spożywać alkoholu, a podczas imprez rodzinnych poinformować biesiadników o abstynencji i poprosić, aby nie namawiali osoby na odwyku do picia. Wszystkie osoby, którym zależy na zdrowiu alkoholika i jego wyjściu z nałogu powinny zrozumieć te ograniczenia.

Leczenie alkoholizmu: kiedy jest najbardziej skuteczne?

Leczenie alkoholizmu jest najbardziej skuteczne, gdy alkoholik sam zgłasza się na oddział, bo czuje, że potrzebuje pomocy i sam sobie nie poradzi. Warto, aby osoba uzależniona trafiła na terapię w całodobowym ośrodku, co ułatwi jej kontrolę, usystematyzuje plan dnia, a także zapewni ciągłą pracę nad wyjściem z nałogu. W trakcie i po odbyciu terapii wielu alkoholików boi się ponownie wrócić do swojego środowiska, aby nie zaprzepaścić wyników terapii, dlatego po opuszczeniu ośrodka ważne jest, aby kontynuować terapię poprzez udział w mityngach grup AA.

Terapia alkoholowa Nowy Targ, Zakopane, Rabka-Zdrój - ZADZWOŃ 530 940 354