Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Leczenie uzależnienia od komputera

Komputery towarzyszą nam obecnie na każdym kroku. Korzystamy z nich na potrzeby nauki, pracy, ale także w celach rozrywkowych. Komputer z dostępem do internetu daje nam naprawdę duże możliwości. Niekiedy dzieje się jednak tak, że korzystanie z komputera zaczyna być ważniejsze od innych obowiązków i jego rzecz zaczynamy zaniedbywać sprawy zawodowe i towarzyskie. Uzależnienie od komputera można spokojnie zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Zalew informacji, wielość serwisów www, agresywne reklamy, rozbudowane social media sprawiają, że bardzo łatwo można wciągnąć się w wirtualny świat, zapominając o rzeczywistości. Niektórzy płacą uzależnieniem w zamian za technologiczny postęp. Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez komputera i stałego łącza z internetem. Dopóki jednak wykorzystujemy komputer we właściwy sposób to nie ma obaw, jeśli zaś coraz częściej odczuwamy przymus korzystania z niego, to sygnał ostrzegawczy. Najbardziej podatną grupą na uzależnienie od komputera są najmłodsi, którzy już od dzieciństwa korzystają z nowinek technicznych. Uzależnienie od komputera może wydawać się nieszkodliwe, i bywa często bagatelizowane, co jest jednak poważnym błędem. Uzależnienie od komputera, internetu i gier komputerowych może wywoływać szkody fizyczne, psychiczne, a także wpływać na bliskich osoby uzależnionej.

Kiedy nadmierne korzystanie z komputera staje się uzależnieniem?

Uzależnienie od komputera staje się niepokojące, jeśli korzystamy z niego prawie cały czas i nie możemy przestać. Komputer może być wówczas włączony praktycznie 24h na dobę, bez przerwy. Nawet jeśli osoba uzależniona z niego nie korzysta, to dzięki utrzymywaniu go w trybie czuwania, wie, że w każdej chwili znów będzie mogła szybko przed nim zasiąść. Problem pojawia się wtedy kiedy komputer zaczyna zajmować centralne miejsce w życiu. Uzależnienie sprawia, że chory korzysta z komputera w kompulsywny, niekontrolowany sposób, nader często zdarza się też, że traci rachubę czasu i nie wie ile godzin spędził przed ekranem urządzenia. Często inne sprawy takie jak związki czy hobby schodzą na dalszy plan, aby ustąpić przed korzystaniem z komputera. Często uzależnionemu towarzyszą obsesyjne myśli na temat komputerów, gier, internetu, wizje ich nieograniczonych możliwości, rozwoju i możliwości jakie stwarzają.  Silne uzależnienie ma miejsce wtedy, gdy osoba uzależniona czuje lęk, niepokój, agresję, gdy nie może przez dłuższy czas korzystać z komputera.

Uzależnienie od internetu, które psuje relacje. Jak z nim walczyć i wygrać?

Uzależnienie od internetu zepsuło już wiele rzeczywistych relacji i dalej będzie czynić szkody w społeczeństwie. Coraz więcej osób nawiązuje jedynie internetowe przyjaźnie. Z czasem uważa, że są one nawet bardziej wartościowe od tych rzeczywistych. Z tego powodu przestaje dostrzegać osoby, które są wokół, a skupia się jedynie na internetowych znajomościach. Te bliskie relacje online to oczywiście ułuda, gdyż często nie da końca dokładnie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie komputera, a jednocześnie nic nie jest w stanie zastąpić fizycznego kontaktu i czyjejś rzeczywistej obecności. Sposobem na pozbycie się uzależnienia i naprawie relacji jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego ośrodka terapeutycznego. W ośrodku pracują doświadczeni specjaliści, którzy wiedzą, jak leczyć uzależnienie od komputera. Niezbędna jest kompleksowa opieka psychologiczna, terapia indywidualna oraz w grupie, która pozwala choremu na zrozumienie jego problemu i mechanizmów jakie nim rządzą.