Komputery towarzyszą nam obecnie na każdym kroku. Korzystamy z nich na potrzeby nauki, pracy, ale także w celach rozrywkowych. Komputer z dostępem do internetu daje nam naprawdę duże możliwości. Niekiedy dzieje się jednak tak, że korzystanie z komputera zaczyna być ważniejsze od innych obowiązków i jego rzecz zaczynamy zaniedbywać sprawy zawodowe i towarzyskie. Uzależnienie od komputera można spokojnie zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Zalew informacji, wielość serwisów www, agresywne reklamy, rozbudowane social media sprawiają, że bardzo łatwo można wciągnąć się w wirtualny świat, zapominając o rzeczywistości. Niektórzy płacą uzależnieniem w zamian za technologiczny postęp. Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez komputera i stałego łącza z internetem. Dopóki jednak wykorzystujemy komputer we właściwy sposób to nie ma obaw, jeśli zaś coraz częściej odczuwamy przymus korzystania z niego, to sygnał ostrzegawczy. Najbardziej podatną grupą na uzależnienie od komputera są najmłodsi, którzy już od dzieciństwa korzystają z nowinek technicznych. Uzależnienie od komputera może wydawać się nieszkodliwe, i bywa często bagatelizowane, co jest jednak poważnym błędem. Uzależnienie od komputera, internetu i gier komputerowych może wywoływać szkody fizyczne, psychiczne, a także wpływać na bliskich osoby uzależnionej.
Uzależnienie od komputera staje się niepokojące, jeśli korzystamy z niego prawie cały czas i nie możemy przestać. Komputer może być wówczas włączony praktycznie 24h na dobę, bez przerwy. Nawet jeśli osoba uzależniona z niego nie korzysta, to dzięki utrzymywaniu go w trybie czuwania, wie, że w każdej chwili znów będzie mogła szybko przed nim zasiąść. Problem pojawia się wtedy kiedy komputer zaczyna zajmować centralne miejsce w życiu. Uzależnienie sprawia, że chory korzysta z komputera w kompulsywny, niekontrolowany sposób, nader często zdarza się też, że traci rachubę czasu i nie wie ile godzin spędził przed ekranem urządzenia. Często inne sprawy takie jak związki czy hobby schodzą na dalszy plan, aby ustąpić przed korzystaniem z komputera. Często uzależnionemu towarzyszą obsesyjne myśli na temat komputerów, gier, internetu, wizje ich nieograniczonych możliwości, rozwoju i możliwości jakie stwarzają. Silne uzależnienie ma miejsce wtedy, gdy osoba uzależniona czuje lęk, niepokój, agresję, gdy nie może przez dłuższy czas korzystać z komputera.
Uzależnienie od internetu zepsuło już wiele rzeczywistych relacji i dalej będzie czynić szkody w społeczeństwie. Coraz więcej osób nawiązuje jedynie internetowe przyjaźnie. Z czasem uważa, że są one nawet bardziej wartościowe od tych rzeczywistych. Z tego powodu przestaje dostrzegać osoby, które są wokół, a skupia się jedynie na internetowych znajomościach. Te bliskie relacje online to oczywiście ułuda, gdyż często nie da końca dokładnie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie komputera, a jednocześnie nic nie jest w stanie zastąpić fizycznego kontaktu i czyjejś rzeczywistej obecności. Sposobem na pozbycie się uzależnienia i naprawie relacji jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego ośrodka terapeutycznego. W ośrodku pracują doświadczeni specjaliści, którzy wiedzą, jak leczyć uzależnienie od komputera. Niezbędna jest kompleksowa opieka psychologiczna, terapia indywidualna oraz w grupie, która pozwala choremu na zrozumienie jego problemu i mechanizmów jakie nim rządzą.